wtorek, 10 listopada 2015

Nieskończoność w służbie rozśmieszania

fot. Maria Kołecka

Tym razem Nieskończoność (a konkretnie Kubek Nieskończoności) wystąpił w formie statuetki (a nawet kilku) dla laureatów Pierwszego Ogólnopolskiego Przeglądu Jednoosobowych Form Śmiesznych NOKaut. Niestety Nieskończoności nie da się zreprodukować, można ją zobaczyć wyłącznie na żywo. Na zdjęciu główny juror NOKatu - Tomasz Jachimek pokazuje Nieskończoność NOKautowej publiczności. Widzowie ujrzawszy jego reakcję na ten fenomen, spontanicznie podbiegali i zaglądali do kubka, aby też ją zobaczyć. Autorka Nieskończoności (w pomarańczowych butach i sweterku) raduje się powodzeniem swojego dzieła z drugiego planu.

Chciałaby i Wam ją tutaj pokazać, ale jak już wspomniała, Nieskończoność jest niereprodukowalna. Mogą ją zobaczyć osoby ze zdjęcia, ale nie te, które zdjęcie oglądają. Możecie jednak poczytać o Nieskończoności zaglądając tutaj.

poniedziałek, 9 listopada 2015

Warsztaty literackie na Woli

29 października tego roku miałam przyjemność spotkać się z uczniami Gimnazjum nr 47 przy ul. Grenady 16 w Warszawie. Spotkanie zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną Dzielnicy Wola w ramach projektu kulturalno-edukacyjnego dla młodzieży gimnazjalnej.
Poprowadziłam między innym zajęcia literackie z cyklu "I ty masz w sobie coś z bohatera", których celem jest stworzenie własnej postaci literackiej przy pomocy przygotowanych przeze mnie pytań. Warsztaty inspirowane są moją książką pt. "www.terapia", której bohaterowie - uczestnicy "Warsztatów Wirtualnego Urzeczywistniania Marzeń" - wykonywali podobne zadania literackie.
Efekty były naprawdę intrygujące. Młodzież wykazała się wyobraźnią, wrażliwością oraz psychologiczną przenikliwością. Zachęcam do przeczytania kilku z powstałych podczas spotkania szkiców literackich, zaznaczając przy okazji, że młodzież miała na stworzenie swojej postaci naprawdę niewiele czasu.
Dziękuję serdecznie wspaniałej polonistce   pani Ewie Skoczek za ich przesłanie.
Dziękuję też pięknie paniom Agnieszce Zygmunciak i  Edycie Ulżyk z wolskiej biblioteki za udostępnienie zdjęć i zorganizowanie spotkania.

Szkice postaci literackich stworzone podczas spotkania 


 Moja postać ma szesnaście lat i metr osiemdziesiąt wzrostu. ma granatowo błękitne włosy sięgające do pępka i dwukolorowe oczy. Jest miłą, delikatną osóbką, która ma prorocze sny.
Mieszka w własnym mieszkaniu znajdującym się nad oceanem w całości przeszklonym
W koszu mojej postaci można odnaleźć zużyte chusteczki, zaczęte opowiadania i niewysłane listy.

Marta Kuczykowska, klasa III c


Sami to szesnastoletni chłopak o kruczoczarnych włosach, bladej cerze i brązowych oczach. Ma metr osiemdziesiąt wzrostu i wysportowaną sylwetkę. Jest ,,inny”. Zawsze trzyma się na uboczu i nie lubi brać udziału w kłótniach. Sami mieszka z matką i młodszą siostrą Cassie w starym bloku na uboczu autostrady. Blok to stara kamienica w trakcie remontu.
Chłopiec nienawidzi ludzi. Po prostu ich nie trawi. Bardzo lubi spędzać czas ze sobą. Z reguły w takich chwilach, chwilach melancholii…rysuje. Może dlatego śmietnik zawsze jest zapełniony opiłkami z ołówka, nieudanymi szkicami i niedopałkami…

Dominika Kołtunicka, III c


Wysoki młody mężczyzna z naturalnie niebieskimi włosami, pięciorgiem oczu i miłością do krewetek. Cechuje go kreatywność, impulsywność, posiadanie wielu marzeń.
Jego przestrzeń to duży dom, cały pomalowany na czarno, w stylu retro znajdujący się w centrum Los Angeles.
W koszu na śmieci można znaleźć nieudane szkice, opakowania po krewetkach i chusteczki mokre od łez.

Weronika Falkowska, IIIc

Owa postać jest tajemniczą zakapturzoną osobą. Tak naprawdę nikt nie widział jego twarzy. Jest cyniczny, śmieszny, ale również mówi prawdę. Można powiedzieć, że jest chamski, ale to co robi, jest bohaterskie. Potrafi być brutalny i konkretny. Mieszka w willi, która mieści się z dala od miasta. W piwnicy ma swój sprzęt i strój, oczywiście na dyskotekę i na akcję. Ściany w pomieszczeniach są czerwone. W koszu na śmieci możemy znaleźć:
puszki od piwa i od coli, pudełka po KFC, torby po chipsach, dużo białka, zużyte chusteczki i brak współczucia.

Bartosz Lutka, klasa III c



poniedziałek, 2 listopada 2015

Kalkografia z Galerią Działań

Fotorelacja z warsztatów zorganizowanych przez Galerię Działań już na mojej kalkograficznej stronie: http://kalkografia.suwalska.info/archiwum-Galeria_Dzia112a116_i_kalkografia.html

P.S. Część dzieci po zajęciach poprosiła rodziców o kupienie kalki i zrobiła piękne kalkografie w domu :)