wtorek, 31 stycznia 2023

Spotkania autorskie i warsztaty

Już od dłuższego czasu obiecuję sobie uzupełnić moją ofertę spotkaniowo-warsztatową zarówno o propozycje spotkań, które prowadzę od dawna, jak i o te najnowsze. Czemu więc nie zacząć robić tego dzisiaj. Poniżej pierwsza propozycja.

Spotkanie przekrojowe połączane z prezentacją moich książek dla dzieci i młodzieży

Prezentacja ta jest okazją do przybliżenia, w formie dyskusji, pojęć i zagadnień związanych z tworzeniem i publikowaniem książek (powstawanie tekstu: typy narracji, bohaterowie, inspiracje; tworzenie ilustracji; projektowanie; publikowanie i tłumaczenie książek; nietypowe książki itp.)

Podczas spotkania wykorzystuję flanelową tablicę bądź rzutnik w zależności od liczebności grupy.

W przypadku bardziej kameralnych spotkań doskonale sprawdza się tablica, w przypadku liczniejszych wskazane jest skorzystanie z rzutnika.

Omawiając prezentację skupiam się na pozycjach adresowanych do grupy wiekowej obecnej na spotkaniu.

Dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

 

Poniżej linki do relacji z kilku takich spotkań:

http://suwalska.blogspot.com/2011/06/spotkanie-w-nowicy.html

http://suwalska.blogspot.com/2017/04/krosno-i-jedlicze.html

http://suwalska.blogspot.com/2018/02/piotrkow-i-moszczenica-spotkania.html


wtorek, 10 stycznia 2023

Stypendium MKiDN 2023

Pragnę poinformować, że otrzymałam roczne stypendium twórcze z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie książki pod roboczym tytułem "Skarb". Lista stypendystów tutaj.



sobota, 7 stycznia 2023

2022 - podsumowanie

Nie bardzo mam chęć na pisanie corocznego podsumowania. Trochę dlatego, że energia kieruje mnie ku przyszłości, co dla mnie samej jest pewnym zaskoczeniem. A trochę przez to, że nie był to łatwy rok, nie tylko w skali globalnej, regionalnej, ale i prywatnej. Nie był też przesadnie produktywny pod względem zawodowym. Z drugiej jednak strony mam potrzebę ten rok podsumować. Żeby więc uszanować i potrzebę, i niechęć, skupię się na pozytywach związanych z życiem zawodowym, bo i tych przecież trochę było. (Nawiasem mówiąc, od pewnego czasu, każdego wieczora spisuję, co dobrego mnie w danym dniu spotkało. Polecam spróbować.) 

 

źródło zdjęcia: Fundacja Powszechnego Czytania

Miałam szczęście, wraz z innymi znakomitymi autorkami i autorami, wziąć udział w projekcie Fundacji Powszechnego Czytania i napisać dwa opowiadania do publikacji „Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie”. Dochód z jej dystrybucji przeznaczony jest na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

 

 

Czuję się też matką chrzestną publikacji w Wiadomościach Nadarzyńskichfragmentu książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby po polsku i ukraińsku. Może to drobna sprawa, ale mam nadzieję, że sprawiła komuś radość.

 
 
 zdjęcie: Darek Kondefer

Fundusz PopieraniaTwórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyznał mi stypendium na napisanie tekstów edukacyjno-popularyzatorskich dla dzieci w ramach projektu „Świnie, krowy, kury..., czyli zwierzęta, których nie znamy”. W związku z tym odwiedziłam dwa wspaniałe miejsca: Azyldla Świń „Chrumkowo” i azyl dla krów/ogród wspólnotowy Króv Muuve . Mam nadzieję, że uda się odwiedzić kolejne azyle dla tzw. zwierząt gospodarskich.

 
 

Na stronie czytaj.me ukazał się nowy e-book.

 
 

Dzięki wytrwałości Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, która zabiegała o zorganizowanie tego przedsięwzięcia, wzięłam udział w zbiorowej wystawie i na dodatek na plakacie znalazła się moja grafika.

 

Odnowiłam współpracę z portalem ngo.pl. Pierwsza publikacja już wkrótce.

 

 

Zaczęłam też częściej wychylać się ze swojej „gawry” prowadząc warsztaty, uczestnicząc w spotkaniach autorskich i innych wydarzeniach związanych z książką, więcej na ten temat na moim Facebooku.

 

Pod koniec roku dowiedziałam się o przyznaniu rocznego Stypendium Twórczego zbudżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Więcej na ten temat już wkrótce.