- Skoro nie umiesz rysować, napisz swój obrazek - powiedział Jaszko, któremu pasja literacka najwyraźniej pomieszała w głowie. - Mówię serio. Ja na przykład, zamiast rysować będę pisał ilustracje do swoich książek. W końcu zamierzam zostać pisarzem. Nie rysownikiem.
- Ilustracje mógłby zrobić jakiś plastyk. Na przykład moja mama robi ilustracje. I wtedy jest ilustratorką.
- Mógłby - przyznał Jaszko. Ale samemu przyjemniej. Będę pisarzem powieści, pisarzem scenariuszy i pisarzem ilustracji. Słowem pisarzem do entej potęgi. Zresztą już się wprawiam - dodał.
I oświadczył, że postanowił zostać ASCII-artystą.
- To właśnie taki pisarz, co pisze rysunki - wyjaśnił. - Możesz wpaść do mnie, to ci pokażę.
(Dorota Suwalska "Zuźka w necie i w realu")
Jest to jedyny chyba rodzaj grafiki, którą pisze się, a nie rysuje. Wystarczy edytor tekstu lub program pocztowy. Zaradny autor może za jednym zamachem napisać książkę i ilustracje.
W dużym uproszczeniu ASCII-art polega na układaniu rysunków za pomocą liter oraz znaków dostępnych bezpośrednio z klawiatury.
Niekiedy używa również “konwerterów”(programów automatycznie zamieniających pliki graficzne na ASCII-art). Jednak prawdziwi ASCII-artyści preferują obrazki wykonane “ręcznie” w edytorze, co wymaga wiele zapału, precyzji i cierpliwości. (Dorota Suwalska "Literackie Obrazy", dodatek alternatywny Cypel, Kwartalnik Literacki "Wyspa" marzec 2007)
Warsztaty ASCII-artu prowadzę zazwyczaj w nawiązaniu do książki "Zuźka w necie i w realu", w której znajduje się rozdział poświęcony temu tematowi. Zadaję prowokacyjne hasło: "Czy potraficie pisać ilustracje?" i dyskusja, która się potem wywiązuje stanowi znakomitą rozgrzewkę do warsztatowych działań, prezentacji twórczości ASCII-artystów i poszerzenia wiedzy poświęconej tej nietypowej dziedzinie grafiki (m. in. na podstawie cytowanego powyżej artykułu). Uzupełnieniem jest lektura rozdziału poświęconego zmaganiom Zuźki z ASCII-twórczością.
Najciekawsze jest chyba to, że przenoszę ASCII-art do realu. Zamiast znaków z klawiatury mamy więc litery, cyfry, znaki przestankowe... do układania na flanelowej tablicy lub bezpośrednio na podłodze.
Zaczynamy pisać obrazek
Pierwsza linijka ilustracji
Napisany obrazek i napisana książka
Alternatywną wersją ASCII-warsztatów były zajęcia dla gimnazjalistów oraz dla wszystkich chętnych (również dorosłych) zorganizowane podczas mojej wystawy w Galerii Działań (2010)...
Zbiór liter
Nietypowy przykład przestrzennego ASCII-artu
oraz Warszawskich Targów Książki (2011).
W trakcie warsztatów
Po warsztatach
Na zakończenie pokażę jak pisać sowę?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz