Wczorajszy dzień rozpoczął zaskakujący mail z informacją o nominacji do nagrody Astrid Lindgren, zakończyło nagranie w radiowym studiu. Pomiędzy... było grzebanie w pamięci, necie... telefony i rozmowy... Słowem pospieszne śledztwo w sprawie nominacji. Nic dziwnego, że trudno mi było skupić się na pracy (mail przerwał mi pisanie scenariusza). The Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) to najważniejsza nagroda literacka przyznawana autorom i organizacjom zajmującym się literaturą dla dzieci i młodzieży. Jak napisała Anna Nowacka-Isaksson w Rzeczpispolitej (co odkryłam podczas wczorajszego googlania) w tym roku zgłoszono rekordową liczbę kandydatów.
Rosnąca popularność nagrody (powiedział
Larry Lempert, przewodniczący jury - przyp. DS.) to efekt przemyślanej strategii. Nominacje co roku są ujawniane w czasie międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, a nazwiska laureatów - na Targach książki w Bolonii, jednocześnie z konferencją prasową w Vimmerby, gdzie urodziła się Astrid Lindgren. Dzięki temu zabiegowi, informacje o nagrodzie mogą trafić nie tylko do ekspertów i osób związanych z branżą księgarską, ale też do szerokiej publiczności."
Larry Lempert ma nadzieję, że nagroda Astrid Lindgren, nosząca imię szwedzkiej pisarki i obrończyni praw dziecka, wkrótce stanie się odpowiednikiem nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
(...)
Do tegorocznego wyróżnienia kandydują między innymi: Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", dziennikarka Małgorzata Karolina Piekarska - autorka książek dla dzieci i młodzieży, Jan Pieńkowski - Brytyjczyk polskiego pochodzenia, ilustrator, autor książek i komiksów dla dzieci oraz Dorota Suwalska - pisarka, animatorka kultury, ilustratorka, dziennikarka i autorka scenariuszy, która w swoim dorobku ma tomiki poetyckie oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Lista laureatów nagrody zostanie ogłoszona 26 marca 2013 roku. Zwycięzca otrzyma czek na 5 milionów koron i dyplom z rąk księżniczki Wiktorii. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się pod koniec maja 2013 r. w sztokholmskiej Filharmonii.
Nagrodę literacką pamięci Astrid Lindgren (ALMA) ufundował rząd Szwecji. Przyznaje się ją pisarzom, ilustratorom, a także organizacjom i osobom zaangażowanym w pracę nad propagowaniem czytania wśród najmłodszych, działającym w duchu humanistycznych ideałów, jakim hołdowała autorka "Dzieci z Bullerbyn"."
Na liście znajduje się 207 kandydatów z całego świata. Dziękuję Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich, które zgłosiło mnie do nagrody za to, że mogłam znaleźć się w ich gronie.
Wieczór spędziłam w jednym ze studiów radiowej Trójki z Ewą Świerżewską, Markiem Ławrynowiczem i Marcinem Wolskim. W ramach audycji "Nasz ulubiony ciąg dalszy" rozmawialiśmy o książkach dla dzieci i w ogóle dziecięcym życiu we współczesnym świecie.
Dziś wróciłam do pracy nad scenariuszem. Z przerwą na ten wpis i (jak przystało na autorkę piszącą o rodzinie) parę rodzinnych spraw.
http://www.rp.pl/artykul/9148,942023-Rekordowa-liczba-nominacji-do-nagrody-Astrid-Lindgren.html - link do artykułu w Rzeczpospolitej.
http://www.alma.se/en/Nominations/Candidates/2013/ - link do listy kandydatów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz